CNC frézování

Při frézování dochází k obrábění kovů vícebřitým nástrojem. CNC frézování se liší tím, že
odebírání materiálu probíhá na fréze, kterou řídí počítač bez zásahu člověka.

 

Princip CNC frézování

Jedná se o operaci třískového obrábění a jeho důležitou součástí je již zmíněná fréza a také obrobek, což je polotovar určený k frézování. Fréza, která se otáčí kolem své osy, po obvodu disponuje břitovými destičkami, které jsou rozloženy na povrchu frézovací hlavy. Tyto destičky v kontaktu s obrobkem odebírají materiál z povrchu ve formě třísek. O tom, jak budou třísky vypadat, rozhoduje poloha frézy.

 

Druhy CNC frézování

Sousledné frézování

Jedná se o dodnes obecně výhodnější, a tedy i používanější způsob obrábění. Jindy bývá nazýváno jako sousměrné frézování, což nám napovídá, že se obráběcí stroj posouvá ve směru jeho otáčení. Třísky vytváří od největší tloušťky k nejmenší a vyklízí je směrem za nástroj, takže nedochází k jeho znečištění. To vše chrání břit před obroušením, a navíc nevzniká tolik tepla, takže se ani fréza tak nepřehřívá.

 

Nesousledné frézování

U nesousledného, nebo také nesouměrného či konvenčního frézování, je směr posuvu obráběcího stroje proti jeho rotaci. Tím dochází k tvorbě třísek od nejmenší po největší tloušťku. Když tedy dojde k samotnému řezu, je potřeba větší množství síly, což má za následek obroušení a degradaci břitových destiček a prudké zvýšení teploty. Také se může stát, že třísky ulpí a kvůli vysokým teplotám se také přivaří na břit. Ve finále dojde ke snížení životnosti daného stroje.

Proč tedy vůbec tento druh frézování používat? Protože oproti souslednému frézování postrádá ráz, je tedy ve výsledku přesnější, takže se hodí u výkovků a odlitků, které vykazují tvrdou povrchovou vrstvu. Taky pokud jde o řeznou keramiku, ta je citlivá právě na rázy, takže při použití keramických břitových destiček na obrábění žáruvzdorných slitin je nesousledné frézování ideální.

 

Související kategorie: Frézování